Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune ?

Buna ziua!

Un act cu o semnatura falsa, folosit in instanta pentru o hotarare ce tine loc de act autentic, in anul 2006, ramasa definitiva de atunci - se incadreaza la inselaciune sau fals in acte ?
Care este pedeapsa pentru inselaciune/ fals in acte? Se judeca dupa noul cod penal?
Care este termenul de prescriere pentru aceste infractiuni ? NU s-au prescris?
Este inselaciune si uz de fals sau fals in functie de situatie.
Ce ati asteptat atatia ani?
care este pedeapsa pentru aceste infractiuni?
s-au prescris dupa 8 ani ?

este un act sub semnatura privata incheiat cu sotul , de atunci pentru vânzarea unui hectar de teren extravilan.
Sotul nu mai recunoaste semnatura pe acel act si spune ca nu a stiut de proces ( pentru ca nu era in tara la acel moment ) , dar citarea s-a facut corect si el a fost instiintat telefonic proces.Pentru ca intre timp a intervenit divortul, se comporta asa si sicaneaza.

La modul real nu a fost nici o inselaciune, banii s-au folosit pentru cheltuielile familiei, pentru copii.
Dar fostul sot ameninta ca face plangere pentru fals si inselaciune ?
Am citit pe forum ca pedeapsa este de pana la 3 ani, iar prescriptia apare la 5 ani de la infractiune ( daca se considera asa ceea ce s-a intamplat in 2006 )
Deci nu s-au prescris ?

grizzly10, utilizator
s-a prescris, Iona35;
acum nu mai e vorba despre mama dv?
coincidenta e prea mare;