Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... credit ipotecar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

credit ipotecar

buna ziua. am cumparat un apartament cu credit ipotecar acum cativa ani. creditul a fost de 40 000 de euro. am fost pe contract ambii soti insa doar eu am platit ratele. intre timp a intervenit divortul si am mai platit din rate pana la 12 000 de euro. de aici m-am oprit din lipsa banilor. banca mi-a luat apartamentul si l-a vandut cu 18 000 de euro. daca a fost credit ipotecar eu mai sunt obligat sa platesc rate atat timp cat garantia a fost acel apartament? intreb asta deoarece am primit o notificare de la banca prin care imi cere sa mai achit 21 000 de euro. inteleg faptul ca împrumutul initial a fost de 40 000 euro, am platit eu 12 000 de euro, a fost revandut cu 18 000 euro. deci s-a recuperat suma de 30 000 de euro pana acum. dar ce ce mai trebuie sa platesc eu atat timp cat garantia a fost acel apartament. multumesc.
Banca trebuie sa isi recupereze intreaga suma restanta din orice bun gaseste a fi al debitorilor sau garantilor lor.
Ca din toate bunurile, unul, apartamentul, a fost ipotecat (a se citi blocat) special pentru banca, asa e, dar nu zice nicaieri ca banca e obligata sa se limiteze la asta...