Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare auto

Buna ziua, doresc si eu o lamurire: in luna iulie am vandut o masina cu contract de vanzare cumparare, am scazut-o de la taxe si impozite. Cumparatorul a inmatriculat masina pe numele sau ceea ce inseamna ca masina a fost radiata de pe numele meu. In urma unor verificari am aflat ca masina este inca pe numele meu la inmatriculari. Care sa fie motivul? se opereaza mai greu in baza de date la inmatriculari sau trebuie sa fac alte demersuri?
Multumesc frumos.
Prezentati-va la autoritatea fiscala si solicitati radierea auto de pe rolul dv fiscal in baza contractului de instrainare
mergeti la fisc si la inmatriculari auto si verificati. normal, daca auto este inmatriculat de cumparator atunci se opereaza peste tot. nu se poate ca o masina sa fie si pe numele vanzatorului si al cumparatorului.
La adm fiscala a fost radiata de pe rol, problema este la politie,la inmatriculari auto acolo apare pe numele meu.
inseamna ca la politie figurati dvs. luati legatura cu cumparatorul. daca nu se poate faceti o adresa catre politie si atasati copia actului de vanz.-cump.
multumesc frumos