Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata sanatate la chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata sanatate la chirii

Buna,
Am poprire pe cont pt neplata contributiei la sanatate pt chirii.
Acesta contributie se plateste din 2014 realizate pe veniturile din 2014, sau oug 88/2013 se aplica si retroactiv pentru anii din urma?
Multumesc anticipat.
OUG 88/2013 se aplica pentru veniturile obtinute incepand cu 01.01.2014.
Anterior datei de 01.01.2014, CASS pentru venituri din chirii se datora doar in cazul in care PF nu realiza in acelasi timp si venituri din salarii, venituri din indemnizatiile de somaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, venituri din activitati independente, venituri din profesii libere, venituri din activitati agricole, venituri din silvicultura si piscicultura.
Multumesc.