Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... discriminare in multinationala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

discriminare in multinationala

Buna ziua,

Va contactez cu o problema cu care ma confrunt de ani de zile. In 2008 m-am angajat la o companie multinationala pe jobul de dispecer logistica.Am avut de la bun inceput probleme cu seful punctului de lucru unde lucrez. Din diverse motive se lua de mine in sensul ca: initial mi-a zis ca nu mi se vor plati orele suplimentare ( nici acum nu mi se platesc), tot imi dadea sarcini care nu fac parte din fisa postului, barfe inventate transmise colegilor, diverse atentionari minore cum ar fi ca las geamul deschis la birou cand plec.Am tot avut diverse conflicte pe parcursul anilor si la solutionarea lor a participat intotdeauna managerul general al firmei. Managerul intotdeauna a incercat sa aplaneze conflictul dar seful meu intotdeauna iesea cu fata curata si toata vina mi-o punea mie in carca. Acum o luna am avut o atentionare scrisa pentru ca seful meu s-a plans managerului general ca intarzii la servici (gen un minut doua ), ca fumez in locuri interzise (desi chiar el fuma acolo cu mine), si ca nu as fi respectat ordinele lui (desi am facut intocmai). Dupa o indelunga discutie cu managerul companiei si seful de la logistica am acceptat avertismentul scris cu ideea ca seful de la punctul de lucru se va potoli. Dar se pare ca lucrurile au luat o intorsatura urata. Mai exact acum doua saptamani am avut o discutie in contradictoriu cu unul din operatorii de productie si acel operator m-am atacat fizic. Am inregistrat totul pe telefon pentru ca operatorul in cauza ma acuza ca nu mi-as fi indeplinit atributiile de servici care de fapt erau obligatiile lui. Femeie fiind, nu am ripostat , oricum gestul m-a socat. Imediat l-am sunat pe sef si i-am spus ce s-a intamplat. F relaxat mi-a replicat ca vb cand ajunge la birou. cand in sfarsit a venit i-am spus ca am inregistrat conversatia dintre mine si operator si ca se aude clar cum cad practic peste scaun si ca as vrea sa rezolve problema. Fara a se interesa de inregistrare sau macar sa ma intrebe ce s-a intamplat, seful mi-a spus ca nu crede ca operatorul ar fi facut asa ceva dupa care mi-a intors spatele. Am facut un mail catre directorul general si seful de logistica cu ce s-a intamplat. Lipsa de reactie si de la ei. Nici un raspuns. La o saptamana seful de la punctul de lucru a inceput sa se ia de mine la modul discriminator. Mai exact: a facut poze masinii mele pentru ca ar fi fost parcata cu jumatate de metru in afara bordurii si m-a acuzat ca am luat din calea de acces al drumului care are 5 m pe putin (aceeasi parcare o face si el si alti colegi cand parcarea este full). Am parcat asa pentru ca intreaga parcare era plina si practic nu aveam unde sa o las. Apoi mi-a reprosat ca scaunul pe care stau la tigara, afara, in loc permis nu mi-l duc inauntru inainte sa plec de la birou. Astea sunt doar cateva din lucrurile minore. Dupa care a inceput sa ma atace cu expresii de genul":cand avem vizite cum ar fi sa dea cu ochii de broscuta ta (masina mea in traducere)? ce reclama buna faci firmei parcand masina in fata? la valoarea ta nu inteleg cum poti circula cu asa ceva". Continua spunand:"nu are pregatirea necesara pentru ca a terminat cursurile la distanta de la o facultate privata cum se zicea inainte -scoala vietii seral". continua: "stiu de la fostul prieten (fostul meu pe timpul cand era cu mine s-a angajat la aceeasi firma) ca a plecat de la ultimul loc de munca cu scandal mare si ca l-a parasit pe x (fostul meu) pentru un alt barbat cu posibilitati financiare mai mari" Ma acuza ca sunt "nevrotica, ca incerc sa il aduc la balamuc" si ca "sunt scaraoski gol". dupa care adauga: "as vrea sa decideti ce va trebui sa fac si eu , sa stiu daca trebuie sa plec, sa-mi caut de lucru caci daca mai stau mult in preajma ei ori ajung la nebuni, ori la mitica. nu de alta dar am familie si copii, o sotie bolnava care nu lucreaza. am fost fidel companiei desi as fi putut pleca de mai multe ori pe un salariu dublu". dupa care continua: "ar fi bine ca ea sa nu vada acest mail sa nu ii dau idei, si asa are idei malefice". cu toate ca nu a intentionat sa imi trimita tot ce a scris mai sus plus multe altele, totul a fost trecut in SCRIS. deci am negru pe alb mail in care el aduce ofense si jigniri la adresa mea si a vietii mele personale si profesionale fara a avea nici o baza. Bineinteles ca in acelasi mail il disculpa complet pe operatorul care m-a impins spunand ca eu l-as fi jignit de fapt pe operator dar ca acesta nici nu s-a atins de mine. Mi se pare culmea!!! Am inregistrarea pe care se aude clar ca sunt impinsa si o si spun cu voce tare iar operatorul nu neaga ca m-a impins ba chiar continua sa ma agreseze verbal. Ideea este ca totul este in inregistrari- mai am o inregistrare in care acelasi sef recunoaste ca mi-a dat ani de zile atributii care nu imi revenau mie- si am si mailluri negru pe alb de la el. Pot sa il dau in judecata? Pot da in judecata firma in cazul in care nu se va face nimic in acest caz? In cazul in care tot eu voi fi penalizata sau mai rau data afara pot sa ii chem la tribunal? Eu nu am de gand sa imi dau demisia iar daca ma dau afara vreau sa ii chem in judecata pentru ceea ce au facut si tratamentul care mi-a fost aplicat atata timp. Am martori si la punctul de lucru, care ma vor sustine si au si ei probe impotriva acestui om. Ce pot sa fac? Ajutati-ma, va rog! multumesc
monasam, utilizator
Azi am trimis plangeri scrise impotriva sefului si operatorului care m-a impins. S-a infiintat comisie de disciplina si urmeaza ca joi sa mergem toti implicati la Bucuresti plus reprezentantul salariatilor caruia eu i-am solicitat prezenta. Am fost la un avocat si mi-a spus ca nu se incadreaza la discriminare decat comentariile la adresa facultatii pe care am terminat-o si aspectul masinii mele. In rest are caracter de insulta dar cam atat. Cu toate astea modalitatea de exprimare, faptul ca a pus conducerea companiei sa aleaga intre mine si el, si faptul ca a detaliat aspecte din viata mea personala nu mi-a dat liniste. asa ca am preferat sa fac plangere atat la adresa sefului cat si a colegului care m-a impins. Intrebarea mea: ar trebui sa fiu insotita si de avocat sau nu? Sunt nelamurita pentru ca eu sunt reclamantul deci nu eu sunt persoana care trebuie sa se apere. Dar ar fi mai bine sa fiu insotita de avocat? As vrea un raspuns , va rog! Multumesc!
Cititi si acest articol :
Hartuirea la locul de munca. Cum se pot apara salariatii de abuzurile de la serviciu?
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc! Maine la comisia de disciplina am sa mentionez si hartuirea. Am sa scriu aici cum va decurge intalnirea si ce s-a discutat.
dupa indelungi discutii s-au trimis 3 avertismente scrise. unul sefului, altul operatorului si unul mie. pe al meu scrie cum ca nu as fi lasat o hartie la departamentul productie. dar aceea obligatia asta nu este mentionata nici in fisa postului nici pe nicaieri. E vb de programarile masinilor. dar de exemplu daca sunt in concediu si nu e nimeni care sa ma inlocuiasca sunt obligata sa sun sa dau programarile? ma pot obliga sa fac asta? daca nu e sarcina trecuta in fisa postului pot sa imi dea avertisment scris pt ca nu am indeplinit-o? observ ca nimeni nu raspune la postarea mea. si tare mult mi-ar fi prins si mi-ar prinde bine un ajutor. in concluzie firma l-a absolvit de vina pe operatorul care m-a impins, iar seful a fost avertizat scris. cam atat! cu toate astea dupa toate cate s-au intamplat clor care citesc asta le recomand sa mearga pana la capat. se pare ca patronii din ziua de azi nu au nici un bun-simt si nu merita sa va lasati calcati in picioare! nu am de gand sa semnez avertismentul mai ales ca este al doilea primit in 2 luni. incearca sa ma dea afara si nu am de gand sa cedez usor!
Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.

Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.