Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie crestere copil pt mama de 15 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie crestere copil pt mama de 15 ani

Bună ziua,
M-au ajutat foarte mult răspunsurile primite, felicitări inițiatorilor site-ului şi mulţumiri avocaților.
Vă rog să mă ajutați să dau sfaturile utile unei prietene care se află în următoarea situație: are 15 ani, a terminat 8 clase, nu s-a înscris mai departe la şcoală, a născut acum o lună, nu e căsătorită încă, urmează luna aceasta (dacă împlineşte 16 ani se poate căsători?), tatăl a trecut copilul pe numele lui. În această situație poate primi indemnizație pt creşterea copilului sau ceva ajutor? Tatăl nu are împlinit un an întreg de când lucrează că a mai făcut întrerupere. Poate beneficia el de ceva ajutor? Să ne spuneți vă rog în ce situație se încadrează şi actele necesare ce trebuiesc depuse în acest caz.
1. Inteleg ca mama a nascut in august 2014.

2. Cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) sunt septembrie 2013 - august 2014.

3. Daca a absolvit scoala in iunie 2014 inseamna ca are doua luni neacoperite (iulie si august).

4. - Ar putea beneficia de indemnizatie pentru CCC daca se inscrie acum la o alta forma de invatamant, la zi.
- In acest caz este eligibila si perioada dintre incheierea formei de invatamant gimnaziu, la zi, si inceperea unei alte forme de invatamant, tot la zi, in acelasi an calendaristic.
- Se poate inscrie la o scoala profesionala pe care o poate abandona dupa ce incepe sa primeasca indemnizatia pentru CCC.

5. - Daca nu se inscrie acum la alta scoala atunci va beneficia numai de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.
- Actele pentru alocatia de stat pentru copii se depun la Primarie de unde ia si lista cu actele necesare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Mulțumim pentru răspunsuri!