Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... retragere girant
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

retragere girant

Buna ziua ,
Am si eu o intrebare: o persoana care este girant la un credit se poate retrage si cum?
Multumesc
Doar cu acordul bancii si doar daca :
1. pentru diferenta de rambursat din credit, garantiile ramase urmare a retragerii girantului, sunt considerate suficiente de catre banca;
2. daca aduceti un alt girant in locul dumneavoastra.
Doar prin acordul bancii.Trebuie sa fie intrunite niste conditii.
Cu acordul bancii, in orice conditii este posibila modificarea contractului de credit in sensul renuntarii la garantia personala a fidejusorului.
In practica, o astfel de modificare nu se face decat foarte greu, si in principiu fie se va modifica si tipul creditului - de exemplu printr-o refinantare cu un credit cu garantie imobiliara - fie i se va propune creditorului un alt girant care sa va inlocuiasca in contract, si care sa indeplineasca toate conditiile de bonitate impuse de normele bancii - venituri, istoric in Biroul de Credit etc.
Daca se instiinteaza banca in scris prin posta ca numele, inclusiv semnatura unuia dintre giranti s-a schimbat in urma unei hotarari judecatoresti de divort, are vre-un impact? Multumesc!