Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minim garantata de 350 lei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minim garantata de 350 lei

Am 63 de ani si un stagiu de cotizare de 8 ani lucrati la CAP ( cooperativa agricola de productie) neavand nici un an de scoala nu am putut fi angajata nicaieri, in conditiile mele pot beneficia de pensia minim garantata? Va aduc la cunostinta ca nu am nici un fel de venit, am trait numai din ce a muncit sotul meu.
1. Nu exista "pensie minima garantata" ci "indemnizatia sociala minima".

2. Adica in cazul in care reiese din calcul o pensie mai mica de 350 lei aceasta se completeaza de catre stat, de la buget, pana la suma de 350 lei lunar.

3. - Mergeti la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul cu actele necesare sa vada daca indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.
- Dar la un stagiu de cotizare de numai 8 ani nu prea puteti sa beneficiati de pensie
Cu doar 8 ani lucrati la CAP nu puteti benefica de pensie la limita de varsta.
Trebuie sa indepliniti stagiul minim de 15 ani pentru a beneficia de pensie de limita de varsta.