Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia sociala minima garantata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia sociala minima garantata

Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt sansele/pasi de urmat, ca persoana care nu a cotizat la sistemul de penii, sa poata beneficia de pensia sociala minim garantata. Persoana are 65 ani, a crescut 6 copii, a muncit la CAP dar normele i-au fost trecute sotului, nu a fost angajata niciodata mai intai pentru ca trebuia sa-si creasca copii, apoi alt motiv a fost zona in care a locuit(zona miniera), cu posibilitati limitate pentru un loc de munca. Multumesc!
O persoana in varsta de 65 de ani fara sa indeplineasca conditia de stagiu minim de cotizare, nu poate beneficia de indemnizatia minima pentru pensionari.
Multumes c pentru raspuns, insa tinand seama de faptul ca acele prevederi cu obligativitatea stadiului minim de cotizare au fost contestate la CCR si ulterior eliminate, tind sa cred ca exista o sansa.
Doar pentru cei care isi deschid drepturile la pensie de invaliditate nu este obligatoriu sa indeplineasca conditia de stagiu minim.
Si acestia trebuie sa aiba un minim de cotizare((ex:o luna).
Dupa indeplinirea conditiei de varsta(65 de ani) nu se mai poate beneficia de pensie de invaliditate.
Care ar fi motivul? Nu poate cotiza minim o luna, dupa care sa intervina pensia de invaliditate?
Dupa implinirea conditiei de varsta pentru pensie de limita de varsta nu se mai poate beneficia de pensie de invaliditate.
Acesta se transforma in pensie de limita de varsta.

Legea 263/2010

Articolul 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.