Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale stampila societatii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

stampila societatii

Buna ziua.
Cate modele de stampile poate avea o societate intr-o singura perioada de timp. Eu stiam ca una singura, nu doua feluri de stampila.
Astept raspuns.Va multumesc anticipat.
Puteti folosi mai multe modele de stampile, dar la banca e indicat sa folositi numai una dintre ele.
Stampila patrata pentru antet si cea rotunda care se aplica alaturi de semnatura reprezentantilor unitatii.
Cea patrata nu e obligatorie.
Unele firme folosesc ( si eu la fel) stampila rodunda pentru banca. Triunghiulara pentru casierie. Dreptunghiulara mica pentru transferuri , avize de insotire. Dreptunghiulara mare pentru antet. Dar nu e o regula stricta, se pot folosi si alte forme in acelasi timp. La banca se cere specimen de semnatura si amprenta stampilei si-atunci sigur ca trebuie sa folosim numai aceeasi stampila la banca sau mai bine zis la aceeasi banca.