Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... acte necesare pentru gewerbe in germania?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

acte necesare pentru gewerbe in germania?

sint necesare acte traduse si legalizate in Romania pentru deschiderea unui gewerbe in Germania,si daca pot sa angajez persoane pe acest gewerbe?Mentionez ca doresc sa desfasor activitati de renovari ,montat gresie si faianta,parchet si rigips ?Multumesc foarte mult.
Pentru obtinerea unui Gewerbeanmeldung va recomandam parcurgerea urmatorilor pasi:
A. Va deplasati la Camera mestesugarilor- Handwerkskammer-. Acolo veti primi mai multe liste de meserii, unele care se pot practica fara calificare si altele pentru care trebuie facuta dovada calificarii. Am facut rost de aceste liste, le-am tradus pentru dvs si le-am asezat in subsolul materialului. Dar pe linga profesiile din aceste liste, mai sunt si meserii nereglementate.

B. Studiati cu atentie continutul acestor liste si vedeti ce vi se potriveste mai bine fiindca in baza alegerii Dvs veti fi obligat sa obtineti si o licenta de meserie ,adica un Berufskarte care in romana s-ar putea traduce prin Cartea profesiei.

C. Mergeti la primarie si depuneti urmatoarele acte::
1.Cererea de autorizare –un formular pe care il primiti de la ei.
2. Document de identitate-pasaport-;
3.Documente care atesta drepturile de folosinta asupra sediului profesional-contractul de inchiriere vizat la primarie sau contractul de proprietateal spatiului;
4. Iar daca este cazul:
- documentele care atesta pregatirea profesionala ;
- documentele care atesta experienta profesionala ;
- documentatia care atesta functionarea legala ca persoana fizica autorizata in Romania;
-dovada ca nu ati savirsit infractiuni economice;

5. Taxa de 20 de euro;

CONTRACTE SI PRECONTRACTE

D. Reveniti la Handwerkskammer si inregistrati-va acolo.

E. Cu toate actele pe care le aveti mergeti laOrdnungsamt, platiti o taxa de 150 de euro, completati niste formulare si urmeaza sa primiti prin posta un card Berufskarte.

F. Mergeti la finante si cereti un numar de identificare in baza caruia sunteti inregistrat ca platitor de impozit,

G.Faceti-va asigurarea de sanatate la o firma din Germania (sau puteti folosi asigurarea cu care ati venit din Romania, daca este facuta pe o perioada mai mare)

H. puteti incepe lucrul.

Dupa vreo 2-3 saptamini veti primi de la Finanzamt (fiscul nemtesc) o gramada de formulare in care vi se cere sa preconizati ce beneficii veti obtine anual. In functie de informatiile estimate vi se va stabili un impozit anual. Dupa 3 luni fiscul vine si va verifica. Daca intre timp nu ati obtinut beneficii, va va considera ori ineficient ori evazionist si va pune in vedere sa inchideti afacerea, fiindca nu veti plati niciodata impozitul pe venit (Umsatzsteuer Ust) iar statul german nu are nici un folos de pe urma activitatii Dvs. Asadar cu un Gewerbe un nou venit poate face foarte multe, dar e putin probabil sa faca bani negri. Ca sa inchida afacerea trebuie sa se duca pe la toate institutiile la care a fost atunci cind a deschis-o.

Sursa : [ link extern ] /
multumesc foarte mult pentru informatie
BIU"
Bună. Se poate va rog da un link cu legislația care îți permite înființarea de Gewerbe pe Germania indiferent de meserie? In cazul meu îngrijitor de bătrâni la domiciliu..
Mulțumesc
Bună. Se poate va rog da un link cu legislația care îți permite înființarea de Gewerbe pe Germania indiferent de meserie? In cazul meu îngrijitor de bătrâni la domiciliu..
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Pentru obtinerea unui Gewerbeanmeldung va recomandam parcurgerea urmatorilor pasi:
A. Va deplasati la Camera mestesugarilor- Handwerkskammer-. Acolo veti primi mai multe liste de meserii, unele care se pot practica fara calificare si altele pentru care trebuie facuta dovada calificarii. Am facut rost de aceste liste, le-am tradus pentru dvs si le-am asezat in subsolul materialului. Dar pe linga profesiile din aceste liste, mai sunt si meserii nereglementate.

B. Studiati cu atentie continutul acestor liste si vedeti ce vi se potriveste mai bine fiindca in baza alegerii Dvs veti fi obligat sa obtineti si o licenta de meserie ,adica un Berufskarte care in romana s-ar putea traduce prin Cartea profesiei.

C. Mergeti la primarie si depuneti urmatoarele acte::
1.Cererea de autorizare –un formular pe care il primiti de la ei.
2. Document de identitate-pasaport-;
3.Documente care atesta drepturile de folosinta asupra sediului profesional-contractul de inchiriere vizat la primarie sau contractul de proprietateal spatiului;
4. Iar daca este cazul:
- documentele care atesta pregatirea profesionala ;
- documentele care atesta experienta profesionala ;
- documentatia care atesta functionarea legala ca persoana fizica autorizata in Romania;
-dovada ca nu ati savirsit infractiuni economice;

5. Taxa de 20 de euro;

CONTRACTE SI PRECONTRACTE

D. Reveniti la Handwerkskammer si inregistrati-va acolo.

E. Cu toate actele pe care le aveti mergeti laOrdnungsamt, platiti o taxa de 150 de euro, completati niste formulare si urmeaza sa primiti prin posta un card Berufskarte.

F. Mergeti la finante si cereti un numar de identificare in baza caruia sunteti inregistrat ca platitor de impozit,

G.Faceti-va asigurarea de sanatate la o firma din Germania (sau puteti folosi asigurarea cu care ati venit din Romania, daca este facuta pe o perioada mai mare)

H. puteti incepe lucrul.

Dupa vreo 2-3 saptamini veti primi de la Finanzamt (fiscul nemtesc) o gramada de formulare in care vi se cere sa preconizati ce beneficii veti obtine anual. In functie de informatiile estimate vi se va stabili un impozit anual. Dupa 3 luni fiscul vine si va verifica. Daca intre timp nu ati obtinut beneficii, va va considera ori ineficient ori evazionist si va pune in vedere sa inchideti afacerea, fiindca nu veti plati niciodata impozitul pe venit (Umsatzsteuer Ust) iar statul german nu are nici un folos de pe urma activitatii Dvs. Asadar cu un Gewerbe un nou venit poate face foarte multe, dar e putin probabil sa faca bani negri. Ca sa inchida afacerea trebuie sa se duca pe la toate institutiile la care a fost atunci cind a deschis-o.

Sursa : [ link extern ] /