Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ingradirea unor drepturi de mentinere a unor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ingradirea unor drepturi de mentinere a unor relatii personale cu copiii mei din fosta casnicie

Va salut
Am o rugaminte ; doresc sa aflu o cale de a-mi rezolva o problema referitoare la limitarea legaturilor personale pe care doresc sa le am cu copiii mei ; " Fosta " ii confisca telefonul copiilor mei ; ii ameninta pe copii daca se intalnesc cu mine , cu pedepse .
Am hot. judec . cu program de vizita si imi este acordat dreptul de a avea relatii personale cu copiii mei .
In urma acestor evenimente am sesizat compartimentul asistenta sociala din cadrul primariei si am depus o cerere de chemare in judecata pt ingradirea dreptului meu ( care am inteles ca este prevazut in legea 272 din 2004 ) .
Daca aveti alte idei , va rog sa ma ajutati cu un sfat .
Va multumesc anticipat
din moment ce aveti o hotarare judecatoreasca care stabileste un program de vizitare minor, iar sotia va ingradeste acest drept, puteti formula o plangere penala impotriva fostei sotii pentru nerespectarea hotararii judecatoresti.
Buna seara ; cu programul mai este cum mai este , dar nu ma lasa sa vorbesc la telefon cu copiii mei ; telefonul l-am cumparat eu , cartela si alimentarea o fac tot eu
Vrea sa controleze conversatiile noastre .
Cereti suplimentarea legaturilor personale cu discutii telefonice. INterval orar, subiecte de interes.
In functie de varsta copiilor, programul scolar, alegeti un interval cand ei pot vorbi si doamna nu-i cu ei.
Ce masuri se pot lua impotriva mamei , daca continua sa-mi limiteze relatiile personale ?
Voi primi un raport de la biroul de asistenta sociala a Primariei de unde apartin si doresc sa il folosesc la sedinta de judecata .
momentan nu se poate lua nicio masura. nu este obligata sa va lase sa vorbiti cu ei la telefon. mai mult, in functie de varsta copiilor poate ea nici nu este de acord ca ei sa detina un telefon. ati consultat-o cand l-ati cumparat? cereti in instanta ce v-a recomandat d-na avocat, si apoi mai vedeti ce se va intampla. asa cum respecta programul de vizite probabil va respecta si noua hotarare judecatoreasca
cris0811, utilizator