Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contraventie Conventie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contraventie Conventie somaj

In anul 2013 am primit subventie de la somaj conform Art.85 incepand cu luna Aprilie.In lina August am constat ca imi lipseste de pe statul de plata un angajat, drept urmare am procedat la intocmirea Decl.112 rectificativa pt. lunile Aprilie2013-Iulie 2013 si la diferentele de plata pt acel angajat, inclusiv contributia pt somaj am achitat-o.Momentan sunt in control de la Somaj, si mi se spune ca trebuie sa platesc o amenda pt acele luni (Aprilie-Iulie 2013) pt ca exista neconcordante intre Cererea de Subventie cf.Art.85 si Decl112 din acea perioada.
Este corect?Pt ca diferentele care le-a generat Decl112 rectificativa s-au achitat in Luna August cand s-au intocmit si Decl Rectificative, nu am tras statul in piept cu nimic!!Imi puteti da o baza legala pt care Somajul nu accepta Decl Rectificative?Toate celelalte institutii accepta!
1. Cred ca este o neintelegere a organului de control a AJOFM.

2. - Faceti o contestatie (la AJOFM) a actului de control si a masurii luate de organul de control.
- Puteti face si o sesizare la ANOFM, pe e-mail, la: anofm@anofm.ro
Asa ma gandeam si eu!
Va multumesc!