Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONTESTATIE PV AJOFM -RESTITUIRE SUBVENTIE, art.6 HG ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONTESTATIE PV AJOFM -RESTITUIRE SUBVENTIE, art.6 HG 174/2002

Am avut control de la AJOFM- tematica ”verificare angajator care incadreaza persoane peste 45 de ani in baza art.85 din LG 76/2002 republicata..., in urma controlului s-a contatat ca s-au depus declaratii rectificative pentru 4 luni (iunie, iulie, august, septembrie 2013) în data de 4 noiembrie 2013, ca urmare a acestui fapt societatea este obligata la restituirea subventiei acordata pentru cele 4 luni, invocand aert.6 din HG 174/2002. Trebuie mentionat ca nu s-a modificat fondul de salarii, cum de altfel se mentioneaza si in procesul verbal. Singura modificare a fost asupra impozitului pe salarii (persoana in intretinere omisa a fi declarata la data angajarii, normal ca sa schimbat baza de impunere), debitele aferente bugetului j.de somaj a ramas nemodificat.
Mai trebuie spus ca OG 92/2003, la art.84 Corectarea declaratiilor fiscale, prevede:
” (1) Declaratiile fiscale pot fi corectate de catre contribuabil, din proprie initiativa, pe perioada termenului de prescriptie a dreptului de a stabili obligatii fiscale.
(2) Declaratiile fiscale pot fi corectate ori de cate ori contribuabilul constata erori in declaratia initiala, prin depunerea unei declaratii rectificative.”X-(

Vreau sa constat acest proces verbal #-o
Aveti la dispozitie un termen de 15 zile de la data comunicarii acelui proces-verbal.

Contestatia se depune la judecatoria in raza careia s-a savarsit contraventia.