Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la o clinica medicala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la o clinica medicala

clinica medicala a depasit plafonul de platitor de TVA pentru activitatea medicala in acelasi timp exista un contract de inchiriere incheiat intre clinica si un srl cu un venit lunar 50 lei/luna pentru clinica.Pentru activitatea medicala este scutita de TVA dar pentru contractul de inchiriere trebuie sa se declare platitoare de TVA?
Si activitatea de inchiriere este scutita de T.V.A.

In Codul fiscal, referitor la T.V.A., avem:

ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării

[...]

(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:

[...]

e) arendarea, concesionarea, închirierea şi leasingul de bunuri imobile, acordarea unor drepturi reale asupra unui bun imobil, precum dreptul de uzufruct şi superficia, cu plată, pe o anumită perioadă. Fac excepţie următoarele operaţiuni:
1. operaţiunile de cazare care sunt efectuate în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcţie similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. închirierea de spaţii sau locaţii pentru parcarea autovehiculelor;
3. închirierea utilajelor şi a maşinilor fixate definitiv în bunuri imobile;
4. închirierea seifurilor;

multumesc mult,greseala este a mea nu am interpretat bine codul fiscal.
Inchirierea este o operatiune scutita de TVA, daca nu cumva ati notificat organelor fiscale competente ca doriti taxarea acestei operatiuni, deorece art. 141, alin. (3) prevede ca:

"(3) Orice persoană impozabilă poate opta pentru taxarea operaţiunilor prevăzute la alin. (2) lit. e) şi f), în condiţiile stabilite prin norme "

Doresc sa adaug ca in cazul in care ramaneti fara TVA pentru veniturile din chirii veti avea obligatia sa calculati pro-rata pentru ca vorbim de venituri scutite fara drept de deducere. In cazul in care veti opta sa taxati aceste venituri nu veti mai avea legatura cu pro-rata.