Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul discount

Se negociaza o lucrare care are un discont de 15% valoarea finala a lucrari este de 12000 lei care este valoarea initiala a lucrari fara discount, va rog sa imi scrieti formula cum se calculeaza dar si calculul invers sa imi dea din pretul initial valoarea finala, multumesc
A-Ax15/100=12000

Doriti sa stiti cat este A

totusi .... avocatnet.ro
ContSters256771, utilizator
da doresc sa stiu care a fost valoarea initiala inainte sa se faca discountul si cum se calculeaza asta, multumesc
Aveti formula mai sus. Nu stiti sa faceti aducerea la acelasi numitor comun?

Nu aveti prin preajma un copil de clasa a 8-a sa va ajute? Totusi ... sunteti pe avocatnet.ro
Imi vine greu sa cred ca nu gasiti un site care se ocupa cu chestiuni legate de aritmetica. Intrebarea ati adresat-o la categoria discutii juridice/societati comerciale.
pana ati raspuns cum ati raspuns putea-ti sa scrieti formula dar se pare ca nu o stiti, multumesc oricum
danyyyyy a scris:

pana ati raspuns cum ati raspuns putea-ti sa scrieti formula dar se pare ca nu o stiti, multumesc oricum

repet. aveti formula mai sus. daca stiti sa cititi o veti regasi. v-am si ajutat ca ceea ce va intereseaza este sa il aflati pe A. restul o reprezinta aducerea la acelasi numitor comun.