avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul discount

Se negociaza o lucrare care are un discont de 15% valoarea finala a lucrari este de 12000 lei care este valoarea initiala a lucrari fara discount, va rog sa imi scrieti formula cum se calculeaza dar si calculul invers sa imi dea din pretul initial valoarea finala, multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 14:47, 16 Septembrie 2014
A-Ax15/100=12000

Doriti sa stiti cat este A

totusi .... avocatnet.ro
Ultima modificare: Luni, 15 Septembrie 2014
ContSters256771, utilizator
da doresc sa stiu care a fost valoarea initiala inainte sa se faca discountul si cum se calculeaza asta, multumesc
Aveti formula mai sus. Nu stiti sa faceti aducerea la acelasi numitor comun?

Nu aveti prin preajma un copil de clasa a 8-a sa va ajute? Totusi ... sunteti pe avocatnet.ro
Imi vine greu sa cred ca nu gasiti un site care se ocupa cu chestiuni legate de aritmetica. Intrebarea ati adresat-o la categoria discutii juridice/societati comerciale.
pana ati raspuns cum ati raspuns putea-ti sa scrieti formula dar se pare ca nu o stiti, multumesc oricum
danyyyyy a scris:

pana ati raspuns cum ati raspuns putea-ti sa scrieti formula dar se pare ca nu o stiti, multumesc oricum


repet. aveti formula mai sus. daca stiti sa cititi o veti regasi. v-am si ajutat ca ceea ce va intereseaza este sa il aflati pe A. restul o reprezinta aducerea la acelasi numitor comun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scont achizitie intracomunitara croitoru raluca croitoru raluca buna ziua ma confrunt cu urmatoarea problema : achizitionam marfa din UE , furnizorul extern emite factura iar pe factura este trecuta si mentiunea daca ... (vezi toată discuția)
Calcul discount alexandra_sovar alexandra_sovar Buna ziua, Referitor la calculul discountului acordat de o firma pentru o factura, Valoarea facturii este de 2858,2. La aceasta valoare discount-ul ... (vezi toată discuția)
Cand inchei un contract trebuie sa fac referire la facturi? nicolaecostel nicolaecostel Buna ziua, sunt nou pe acest site util si am nevoie de un ajutor de la dumneavoastra. De curand am deschis impreuna cu cineva o societate ce ofera servicii de ... (vezi toată discuția)