avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri Europene - renovare cladire istorica + ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri Europene - renovare cladire istorica + restaurant si expozitii

Buna ziua.

Din cate am citit pe forum, aproximativ (daca nu toate) fondurile europene sunt directionate catre mediul rural.

Totusi, in cazul in care doresc sa restaurez o cladire istorica si sa deschid un restaurant + expozitii de pictura, etc ulterior in acea cladire, credeti ca m-as incadra pentru un fond european nerambursabil?

Cladirea este in meniu urban, eu nu detin acum nici un fel de firma.

Exista poate programe nationale care ar putea sustine astfel de proiecte?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Grigoroiu , utilizator 00:50, 16 Septembrie 2014
adam_claudiu a scris:
Din cate am citit pe forum, aproximativ (daca nu toate) fondurile europene sunt directionate catre mediul rural.

Fals.
Totusi, in cazul in care doresc sa restaurez o cladire istorica si sa deschid un restaurant + expozitii de pictura, etc ulterior in acea cladire, credeti ca m-as incadra pentru un fond european nerambursabil?

Da, cel putin pe vechile programe, dar investitiile se adresau mai degraba investitorilor de oarecare calibru. Partea de expozitii de pictura nu prea "bate" cu programele europene destinate firmelor si cu restaurantul, iti cam fac investitia neeligibila. Trebuie atentie la cum este facut o afacere din asta sau cum se imbina cele doua.
Cladirea este in meniu urban, eu nu detin acum nici un fel de firma.

Lipsa firmei nu e prea grozava.
Exista poate programe nationale care ar putea sustine astfel de proiecte?

Nu prea.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fondurile europene -- sunt disponibile pentru start-up? Sov Consulting Sov Consulting Raspunsul este: pentru anumite afaceri si in anumite conditii fondurile europene sunt disponibile si unor societati comerciale noi (fara activitate economica ... (vezi toată discuția)
Idei de afaceri - infiintare gradinita (posibil accesare fonduri europene?) erdeicristina erdeicristina Buna ziua tuturor . vin din nou cu o intrebare .Va rog sa imi dati si mie niste sfaturi , in ceea ce priveste ideea de afacere ... am renuntat la serviciul meu ... (vezi toată discuția)