Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACT DE VINZARE-CUMPARARE , SAU NU ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACT DE VINZARE-CUMPARARE , SAU NU ?

Am incheiat un antecontract de vinzare cumparare pentru un teren , urmind sa incheiem tranzactia dupa iesirea din indiviziun . Zilele trecute , am achitat si resptl de bani ce mai aveam sa-i dau vinzatorului . Acesta a dat o declaratie notariala cum ca nu mai are nici o pretentie si ca toate taxele impozitele si alte cheltuieli sunt in sarcina mea . Intrebarea ar fi : ne mai putem razgindi ? Adica daca nu vrem sa mai facem actul de vinzare cumparare final , ne putem intoarce ? Adica eu sa primesc banii iar vinzatorul ramine in continuare proprietar ??
In (ante)contractul semnat de dvs. ce spune ? L-ati citit ?
Va puteti razgandi ... sau nu ? Si daca da in ce conditii ?

Nu imi este clar ce antecontract ati facut dvs. .... de vreme ce ati platit intregul pret (daca am inteles bine). Si daca ati platiti intregul pret de ce nu ati facut vanzarea (cotei pe care o are vanzatorul)?
Nu este iesirea din indiviziune terminata , et vorba de o cota parte a acesteia . Am facut antecontract , dar pe paercurs al platit toata suma la care ne am inteles . Acum am cazut de comun acord cu vinzatorul ca el sa ramina proprietar iar mie sa mi dea banii . Este o problema ?Nu este act de vinzare cumparare ...corect ?
ilenuta1963, utilizator
Nu este act de vanzare inchieiat, va puteti razgandi, insa clariticati toata chestiunea intr-un document... si virati banii prin banca.
Din cate spuneti dvs. nu pare a fi incheiat un contract de vanzare cumparare ci un antecontract (promisiune de vanzare).
E bine ca aceasta noua intelegere sa o consemnati intr-un act autentic (de aceeasi valoare cu promisiunea de vanzare) in cuprinsul caruia sa hotarati si desfiintarea actului initial cu lamurirea conditiilor, termenlor, etc
da ok am sa vorbesc cu doamna . am hotarit de comun acord aceasta actiune .