Forum Discuţii juridice Executare silită prescriere drept de a stabili obligatii fiscale
Discuție deschisă în Executare silită

prescriere drept de a stabili obligatii fiscale

1. Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003, republicată, privind Codul de procedură fiscală:

„Art. 91. Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.[…]”.

Pentru o tranzactie imobiliara din 2008 Casa de Sanatate a sector 4 stabileste obligatie fiscala in 2014. La contestatia depusa cu privire la prescriptia care ar fi trebuit sa intervina cu data de 01.01.2014 au raspuns ca baza de calcul aferenta TDP imobiliara s-a constituit in 2009 cand ar fi luat nastere si dreptul de creanta.
Deci pe cale de consecinta perioada de prescriptie ar incepe la 01.01.2010
si s-ar sfarsi01.01.2015!
Corect????

robert1958, utilizator
Cum sa se constituie baza in 2009 daca tranzactia a fost in 2008??? Aberant.
Mai sunt si alte chestiuni de invocat.. Daca vanzatorul era asigurat ca angajat spre exemplu, nu datora asigurari de sanatate pt instrainare imobil, fiind deja asigurat. E o scutire in Codul Fiscal.
Plus ca aceasta prevedere cu asigurarile de sanatate pt instrainare imobile a fost adaugata in lege prin 2010, deci nu trebuie sa se aplice retroactiv.
Plus penalitatile care trebuiau inscrise intr-o somatie distincta, dupa ce tot notificau obligatia principala..
Multumesc pentru raspuns insa cu cateva amendamente :
Legea sanatati respectiv 95/2006 la art.257al.2 lit.e pe atunci a continut inca de la intrarea in vigoare in 2006 sintagma "si altor venituri supuse impozitului pe venit". Daca am conexa sintagma respectiva cu codul fiscal in vigoare la acea data ,desi nu se face o trimitere expresa la acesta am constata ca la art.41fusese introdusa lit.h "venituri obtinute din transferul dreptului de proprietate imobiliara asa cum sant definite la art.77^1.
Ca art77^1 avea o forma total diferita fata de art.77^1forma in vigoare de la 01.01.2007 dupa modificarea introdusa prin legea 343/2006 este alta discutie.
Deci pe cale de consecinta prin prisma unei interpretari bolnave a CNASS rezulta ca veniturile obtinute din TDP intra in componenta bazei de calcul in cea ce priveste contributia la sanatate a persoanelor fara venituri constante sau fara venituri.
Persoanele fara venituri constante platesc contributia la sanatate anual conform art 257al.5 lit.c deci baza de calcul care da nastere la dreptul de creanta se formeaza la sfarsitul anului.
Probabil ca "noaptea mintii" a dictat ca daca baza de calcul se formeaza la 31 decembrie 2008 ,nu poate fi contabilizata decat in ianuarie anul urmator adica 2009 iar termenul de prescriptie ar incepe de la 01 ianuarie 2010......
Despre constitutionalitatea art.257 al2lit f (fost e) in interpretarea conform careia TDP se include in baza de calcul a persoanelor fara venituri constante se poate scrie o teza de doctorat .