Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se pedepsete marturia mincinoasa conform art 273 ncp?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se pedepsete marturia mincinoasa conform art 273 ncp?

buna dimi
am fost implicat intr-un proces pt ordin de protectie care a fost respins ca fiind nefondat
soacra a fost citata ca martor si a facut unele declaratii false (marturii)
eu ma deschis un dosar penal in urma marturiilor facute de ea care a ajuns la org de pol,,, care au dat o solutie de genul ca este absolvita de vina pt faptul ca nu s-au produs consecinte totusi eu nu inteleg cum se aplica legea daca depui marturie falsa in fata instantei de judecata?
Mărturia mincinoasă Art 273. NCP:

(3) Autorul nu se pedepseşte dacă îşi retrage mărturia, în cauzele penale înainte de reţinere, arestare sau de punerea în mişcare a acţiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie, ca urmare a mărturiei mincinoase.
adica mai pe intelesul meu se poate?
Adică, nu aţi suportat consecinţe legale datorită mărturiei soacrei , până la momentul acesta.Drept urmare, soacra nu va răspunde penal pentru mărturie mincinoasă.
ciudata mai este legea asta ,,,minti fara nerusinare si nu se ia nici o masura.....