Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Actele incheiate dupa prescrierea faptei penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Actele incheiate dupa prescrierea faptei penale

Buna ziua!
Am depus o plangere penala la Parchetul de pe langa Curtea de Apel ...... pentru incalcarea art.297 C.p. . Am primit confirmarea ca , prin ordonanta din ....... conform art.305 alin. 1 si 2 C.p.p., s-a dispus inceperea urmaririi penale '' in rem ’’ pentru savarsirea infractiunii prev. de art.297 alin 1. C.p. Fapta , dupa aproximativ un an se perscrie ( dupa data comunicarii inceperii urmaririi penale ). Motivez faptul ca in cauza se defasoara activitati specifice de cercetare conform atr.306 C.p.p. Intrebarea mea este ; Actele ( proces verbal de lcitatie , de adjudecare ) incheiate cu ocazia savarsirii infactiunii raman valabile ? Ce se intampla cu aceste acte ?
Va mutumesc anticipat !
SPavel, utilizator
Totusi , este vorba de proprietatea mea garantat de costitutie . Ce se va intampla cu actele intocmite cu ocazia comiterii infractiunii ? Putin ma intereseaza ce se va intampla cu functionarul public daca va fi condamnat sau nu . Cui trebuie sa ma adresez ? Cine este competent sa anuleze aceste acte ? Pana cand sau cand pot solicita anularea acestor acte ?
Va multumesc !