Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriasi nedeclarati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriasi nedeclarati

Vecina mea a decedat anul trecut. Cheile apartamentului au ramas la un vecin care intre timp a inchiriat apartamentul,unor studenti.Cele doua persoane nu sunt trecute la plata cheltuielilor de intretinere.Singura ruda in viata este un cumnat al acesteia care se afla in proces cu vecinul .Problema noastra a locatarilor este sa-i determinam sa-si plateasca intretinerea.Cum sa procedam?
In conditiile in care defunctul proprietar are mostenitori,asociatia de proprietari prin reprezentant legal,pentru recuperare debit,are dreptul prevazut de L nr 230/2007 art 49,50 si 51
Nu stiu cum ati putea recupera intretinerea neplatita dar puteti reduce pierderile eliminand sursa lor:
-reclamati la politie studentii ca stau fara forme legale;
-reclamati vecinul la fisc pentru evaziune fiscala.
Si pe langa cele spuse mai sus, opriti orice utilitate posibila din punct de vedere tehnic: apa, gaz...
Carturarul a scris:

-reclamati vecinul la fisc pentru evaziune fiscala.

Nu este obligatoriu sa fie intrunite elementele infractiunii de evaziune fiscala in orice situatie de locuit in imobil-dupa cum este cazul contractului de comodat incheiat intre parti
Asa este @ynocentta, numai ca eu de cand ma ocup de asociatii, nu am vazut niciodata o astfel de situatie - vecinul acaparator sa incheie contract de inchiriere/comodat cu chiriasii. Dvs. ati intalnit o astfel de situatie? Cred ca nici la modul teoretic...
Oricum, la noi in asociatie nu s-ar putea intampla o astfel de situatie, deoarece am fi luat demult masurile aratate de catre cei doi colegi, mai mult i-am fi venit de hac si vecinului hraparetz.
Nu stiu de ce, dar parca aceasta speta, a mai fost discutata pe-aici...