Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriasi nedeclarati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriasi nedeclarati

Vecina mea a decedat anul trecut. Cheile apartamentului au ramas la un vecin care intre timp a inchiriat apartamentul,unor studenti.Cele doua persoane nu sunt trecute la plata cheltuielilor de intretinere.Singura ruda in viata este un cumnat al acesteia care se afla in proces cu vecinul .Problema noastra a locatarilor este sa-i determinam sa-si plateasca intretinerea.Cum sa procedam?
ynocentta a scris:

Carturarul a scris:

-reclamati vecinul la fisc pentru evaziune fiscala.

Nu este obligatoriu sa fie intrunite elementele infractiunii de evaziune fiscala in orice situatie de locuit in imobil-dupa cum este cazul contractului de comodat incheiat intre parti

Intre care parti ? Ce vecinul are calitatea de a incheia un contrat de comodat ? Nu.

@gi-jane2,
In acest moment noi nu putem sti daca vecinul are sau nu calitatea de a incheia un contract de inchiriere/comodat, etc. Poate omul are o delegatie de administrare data de proprietar si atunci chiar poate...
M-am gandit si eu la acest lucru, deci nu poti sa-l acuzi, insa este clar ca acesta incearca sa dribleze asociatia - de fapt asta reclama autoarea topicului, sa-i treaca chiriasii la intretinere, ca in rest, sa se spele pe cap cu tot cu locuinta. Ca este bine ca as. prop. sa stie cu cine "vorbeste" ref. acest apartament, da, este o problema...
Trebuie mers la asociatie si chiriasii trecuti in evidente, carte de imobil, etc. - ca vor sau nu vor!
Nu poate, chiar daca i-a dat candva imputernicire, nu mai e valabila dupa ce omul a decedat.
Ceva o fi, altfel nu vad ce obiect o avea procesul dintre cumnat si vecin..