Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

ce drepturi am in caz de divort in 2007 am plecat cu actualul sot in italia pe atunci nu eram casatoriti,fiecare salar il trimiteam acasa sa renovam casa unde a locuit el de copil ce e pe numele lui,In 2012 ne-am intors acasa ne-am casatorit in 2013 am nascut o fetita in 2014 am plecat in belgia cu copilul la sotul meu dar supriza a inceput sa ma umilesca sa ma ameninte ca ma da afara din casa ca imi ea fetita ca nu am nici un drept asupra casei din romania ca pe timpul ala nu eram casatoriti legal .acum nu pot sa parasesc belgia pentru ca n u vrea sa imi dea procura sau bilet de voie.va rog ajutatima cu un sfat in caz de divort eu ce drepturi am in caz de partaj si copilul meu ce drept are? caci mereu ma ameninta ca nu voi vedea nimik nici casa nici pensie alimentara nimik.
va multumesc.
Tot ce ati dobândit in timpul căsătoriei, sunt bunuri comune. Ce ati investit înainte de căsătorie, trebuie sa dovediti ca banii s-au investit in ce Spuneti Dvs. In ceea ce privește minorul, cu siguranță ramine cu Dvs, custodia este comuna cf legii, iar soțul va fi obligat la plata unei pensii de întreținere.
Cand ati plecat spre Belgia ati avut pasaport pt copil, nu ? Puteti sa va intoarceti cu copilul si fara voia lui.
va multumesc pt raspuns, cand am venit in belgia am avut pasaport si il am dar pe cine am intrebat daca pot sa plec cu copilul fara voia tatalui mi-au zis ca da alti ca nu si atunci eu sunt intr-o mare dilema daca eu plec fara acord si la aeroport ma opreste ce ma fac nu cunosc pe nimeni aici nici limba nu o vb, de aceea va mai deranjez cu o intrebare chiar pot sa plec fara voia tatalui doar cu pasaportul fetei fara procura sau bilet de voie? va multumesc anticipat
Legea la care va referiti reglementeaza conditiile in care copiii romani ies din tara, cand ati iesit din tara v-a trebuit acordul tatalui, acum ca va intoarceti, nu va trebuia.