Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale penalitati
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

penalitati

Buna ziua,
Pentru neplata la termen a unor taxe si impozite s-au acumulat penalitati.Aceste penalitati se prescriu sau candva tot vor trebui platite?Mentionez ca momentan. suntem cu plata la zi a impozitelor
Multumesc!
Exista legal prevazute termene de prescriptie
Dar autoritatea fiscala,prin impunerea anuala va informa despre obligatiile la buget,inclusiv debitele in urmarire
Dispozitia in vigoare privitoare la ordinea de stingere a datoriilor precizeaza ca datoriile se sting in ordinea vechimii - concomitent suma de baza +penalitatile aferente