Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... suspendare functionar public proces penal
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

suspendare functionar public proces penal

Functionarul public suspendat datorita trimiterii in judecata pentru o fapta penala si este achitat in ce termen poate depune cererea de reintegrare?In aceasta cerere trebuie sa ceara si banii cuveniti si vechimea in munca sau trebuie cerute separat?Daca judecata este suspendata datorita sesizarii curtii constitutionale se poate cere reintegrarea in functie pe motiv ca procesul este suspendat?
Raportul de serviciu se suspenda de drept atunci cand s-a dispus trimiterea in judecata a functionarului public pentru savarsirea unei infractiuni de natura celor prevazute la art. 54 lit. h) din Legea nr.188/1999.
In termen de 15 zile calendaristice inainte de data incetarii motivului de suspendare de drept, dar nu mai tarziu de data luarii la cunostinta de motivul incetarii suspendarii de drept, functionarul public este obligat sa informeze in scris persoana care are competenta legala de numire in functia publica despre acest fapt.
Neinformarea persoanei care are competenta legala de numire in functia publica atrage incetarea de drept a raportului de serviciu al functionarului public, in situatia in care raportul de serviciu a fost suspendat de drept ca urmare a faptului ca functionarul public a fost trimis in judecata.