Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare temporara in functie publica de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare temporara in functie publica de conducere

care este perioada pentru care un functionar public de executie poate fi promovat temporar pe o functie publica de conducere, in decursul unui an calendaristic, avand urmatoarea situatie
institutia a promovat temporar un functionar in perioada martie-septembrie 2014
pana la expirarea promovarii temporare nu a organizat concurs pentru ocuparea postului vacant
intrebarea - poate fi prelungita perioada de 6 luni cu inca 3 luni adica septembrie -decembrie 2014?
Trebuie avizul ANFP de prelungire cu 3 luni a exercitarii cu caracter temporar.Daca faceti dovada ca s-a scos postul la concurs si nu s-a ocupat(art. 92 alin. (2) si (3) din Legea 188/1999) va prelungi perioada, daca nu s-au facut demersurile de organizare a concursului nu se mai poate prelungi pentru inca 3 luni.