Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PFA si concediul postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PFA si concediul postnatal

Buna ziua,
La momentul actual ma aflu in concediul postnatal (de la locul de munca de baza) pentru cresterea copilului pana la varsta de 2ani si totodata sunt inregistrata ca PFA (instruire personal).
As dori sa stiu daca pe perioada concediului postnatal pot avea contracte de colaborare (elaborare de cursuri pentru cursanti)pentru care sa fiu platita sau daca exista restrictii in acest sens.
Va multumesc,
Cristina
1. Deocamdata, potrivit prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, nu puteti sa aveti venituri profesionale pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. - Dar se pare ca Parlamentul a adoptat o lege de modificare a OUG 111/2010 prin care se permite ca beneficiarul indemnizatiei sa poate obtine anumite venituri profesionale pe perioada de CCC.
- Cand o sa apara legea in Monitorul Oficial o sa stim si noi si dvs.