Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Activitate PFA in perioada de concediu prenatal si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Activitate PFA in perioada de concediu prenatal si calcul indemnizatie CCC

Buna seara,

desi am citit toate postarile gasite pe forumul dvs. cu privire la acest subiect tot mai am cateva nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta in acest sens.

Activez ca PFA din noiembrie 2013, in paralel am CIM cu norma intreaga din martie 2014 iar in noiembrie 2014 ar trebui sa intru in concediu prenatal urmand apoi sa nasc in ian. 2015 si sa intru in CCC undeva in feb.
Intrebarile mele sunt:
1. incepand cu luna noiembrie cand intru in prenatal mai am voie sa inregistrez venituri pe PFA sau sunt obligata sa suspend PFA? daca suspend, ce se intampla cu venitul estimat pentru lunile noiemrie si decembrie pentru care am platit impozit, se mai iau in calcul aceste venituri la stabilirea indemnizatiei CCC?
2. daca nu am inregistrat venituri salariale in fiecare din cele 12 luni premergatoare nasterii se mai iau in calcul veniturile salariale la calculul indemnizatiei CCC?
3. inteleg ca veniturile inregistrate pe PFA se iau in calculul indemnizatiei CCC chiar daca in cele 12 luni premergatoare nasterii nu am facturat in fiecare luna; este corect sau am inteles gresit?

Multumesc anticipat!
1) legea nu specifica nimic de activitatea ca PFA in concediile medicale. Activitatea PFA-ului trebuie suspendata cel tarziu cu data intrarii in CCC. In cazul dvs undeva in luna februarie. Daca suspendati activitate incepand cu luna noiembrie trebuie sa depuneti declaratia 220 rectificata si pe lunile noiembrie 2014 decembrie 2014 veti avea venituri 0 si va rezulta o indemnizatie mai mica.
2,3) da, se iau in calcul. Daca doriti va pot face o estimare a indemnizatiei.

1. Nu exista un act normativ care sa interzica in mod expres ca in timpul concediului de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal) nu aveti voie sa obtineti venituri din alte activitati (PFA).

2. - Daca nu ati realizat venituri salariale in toate cele 12 luni premergatoare nasterii copilului dar ati avut activitate ca PFA puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- In calculul indemnizatiei se iau veniturile din toate cele 12 luni, adica si cele din salari si cele din activitatea de PFA.

3. - Veniturile incasate in calitate de PFA sunt cele din adeverinta eliberata de Adm. Financiara.
- In cazul PFA sunt eligibile si lunile in care ati avut venituri zero sau pe minus.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
melania_14 a scris:

1) legea nu specifica nimic de activitatea ca PFA in concediile medicale. Activitatea PFA-ului trebuie suspendata cel tarziu cu data intrarii in CCC. In cazul dvs undeva in luna februarie. Daca suspendati activitate incepand cu luna noiembrie trebuie sa depuneti declaratia 220 rectificata si pe lunile noiembrie 2014 decembrie 2014 veti avea venituri 0 si va rezulta o indemnizatie mai mica.
2,3) da, se iau in calcul. Daca doriti va pot face o estimare a indemnizatiei.

Veniturile impozabile P.F.A. in perioada ian-dec 2014 au un total de 18.000 lei
Salar brut din CIM, 1400 lei, net 1014 lei, inregistrat incepand cu 1 martie 2014.
Multumesc!
Venituri din PFA:
18.000-2880(impozit)=15120 venit net pe anul 2014.
15120/12=1260 venit net lunar din PFA (daca nu va faceti suspendarea pana la sfarsitul anului)

Daca veti naste in Ianuarie atunci lunile eligibile vor fi februarie 2014 - ianuarie 2015. Lista de mai jos reprezinta veniturile lunare luate in calcul in cazul in care inchiderea PFA-ului se va face incepand cu 1 ianuarie 2015 si nu intrati in concediu medical prenatal

Luna / PFA / Angajat
februarie / 1260/ 0
martie / 1260/ 1014
aprilie / 1260 /1014
mai / 1260/ 1014
iunie / 1260/ 1014
iulie / 1260/ 1014
august / 1260/ 1014
septembrie/ 1260/ 1014
octombrie / 1260/ 1014
noiembrie / 1260/ 1014
decembrie/ 1260/ 1014 (aici puteti inlocui cu suma acordata pt concediul prenatal)
ianuarie / 0 / 1014 (aici puteti inlocui cu suma acordata pt concediul prenatal)

Adunati toate valorile de mai sus, impartiti la 12 (nr de luni luate in calcul pt indemnizatie) si inmultiti cu 85%. Deci avem 25014/12*0.85=1772RON

In cazul in care suspendati PFA-ul incepand cu luna Noiembrie atunci avem
18.000-2880(impozit)=15120 venit net pe anul 2014.
15120/10=1512 venit net lunar din PFA

Luna/ PFA/ Angajat
februarie / 1512/ 0
martie/ 1512/ 1014
aprilie/ 1512/ 1014
mai / 1512/ 1014
iunie / 1512/ 1014
iulie/ 1512/ 1014
august / 1512/ 1014
septembrie/ 1512/ 1014
octombrie / 1512/ 1014
noiembrie / 0/ 1014
decembrie/ 0/ 1014 (aici puteti inlocui cu suma acordata pt concediul prenatal)
ianuarie / 0 / 1014 (aici puteti inlocui cu suma acordata pt concediul prenatal)

24762/12*0.85=1754RON

Dupa cum vedeti pierdeti 18ron pe luna din indemnizatie daca suspendati PFA-ul cu data de 1 noiembrie fata de 1 Ianuarie. Pt o suma asa mica eu va recomand sa suspendati activitatea incepana cu luna Noiembrie (asta daca nu mai incasati bani care sa va ajute la marirea sumei). Sunt ceva drumuri (ONRC, ANAF, declaratii, decizii de impunere) si o sa va fie incomod, insarcinata si iarna fiind, sa faceti aceste drumuri.

Sper ca aceste informatii va vor fi de ajutor. Sarcina usoara!
melania_14, utilizator