Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum poate stabili Notariatul daca pretul vanzarii este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum poate stabili Notariatul daca pretul vanzarii este corect ?

- cand se vinde un bun si se face un Contract autentificat,
Notariatul iti poate cenzura pretul ?
- pt. ca se poate ca pretul vanzarii sa fie subestimat
sau supraevaluat.
- cum poate stabili Notariatul daca pretul vanzarii este corect ?
Exista o grila a notarilor in functie de zona, care prevede un minim si un maxim, astfel ca trebuie sa se încadreze intre aceste sume.
Notarul nu va stabileste pretul, e vointa dvs cu cat vindeti si a cumparatorului cat da pe acel bun, deci nu va stabileste pretul si nicidecum nu il cenzureaza. Trebuie sa fie un pret serios, altfel se poate cere anularea actului din acest motiv de catre cei interesati, pretul trebuie sa fie real, in caz de desfiintare a actului, cumparatorul nu poate pretinde mai mult decat e scris in act ca a dat.
Ce face notarul e sa calculeze impozitul pe tranzactie ( numai daca e vb de un imobil), din pretul declarat de dvs calculeaza si vireaza impozitul catre stat. Verifica in grila ca pretul declarat sa nu fie mai mic, el fiind obligat ca impozitul sa il calculeze la minimul din grila. Dvs pe act, puteti scrie pretul real, insa impozit veti plati la minimul din grila.

gi-jane2, moderator
si aceasta grila o putem cere de la Notariat contra cost ?
sau este afisata public pe un site
sau intr-o Lege ?
Intrebati notarul sa v-o arate.
daca mi-o va arata acea grila
atunci voi putea sti si cat este pretul ?