Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum poate stabili Notariatul daca pretul vanzarii este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum poate stabili Notariatul daca pretul vanzarii este corect ?

- cand se vinde un bun si se face un Contract autentificat,
Notariatul iti poate cenzura pretul ?
- pt. ca se poate ca pretul vanzarii sa fie subestimat
sau supraevaluat.
- cum poate stabili Notariatul daca pretul vanzarii este corect ?
Vi s a mai explicat doamna. Pretul nu vi l impune nimeni! Pretul se stabileste de parti! Nu are a face cu grila notarilor! Dvs negociati cu celalalta parte pertul insa notarul este obligat prin lege sa va puna in vedere ca pretul trebuie sa fie sincer real si serios, adica nu derizoriu. Si in plus pentru a stabili taxele adica onorariul, impozitul, cheltuielile de intabulare notarul trebuie sa verifice daca PRETUL STABILIT DE PARTI ESTE MAI MARE DECAT GRILA SAU SUB GRILA. In caz ca pretul este sub grila, notarul va calcula doar taxele, adica onorariu, impozit, intabulare,la valoarea din grila. daca pretul dvs este peste grila va fi calculat la pret.
Este clar acum?
multumesc mult pt. ajutor !