Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... s-a facut o dezmembrare gresita - ce sepoate face ?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

s-a facut o dezmembrare gresita - ce sepoate face ?

- 1 lot teren
- vreau sa cumpar oparte din teren
- pt. aceasta s-a facut o dezmembrare gresita
- cum pot schimba /corecta dezmembrarea ?
Se face corectare sau o alta /o noua dezmembrare ?
Se reface propunerea de dezmembrare de către cadstrist si se încheie un act adițional la actul de dezmembrare făcut la notar.
- actul de dezmembrare a fost facut de catre un ing. cadastrist
si mi l-a dat cand mi l-a adus de la OCPI.

- nu s-a ajuns la Notar.
- actul de dezmembrare nu s-a facut la notar.
- nu s-a încheiat nici un act adițional la actul de dezmembrare făcut de catre dl. ing.

- Dezmembrarea a fost facuta invers
de cum voiam sa cumpar teren.
Adica, partea de teren pe care voiam sa o cumpar
a adunat-o si la restul de teren,
in schimb, bucata de teren pe care nu voiam sa o cumpar
a lasat-o singura, neatasata la restul terenului.

- dl. ing. mi-a dat sa completez o Cerere
ca vreau un alt mod de dezmembrare a terenului
si sa completez o Declaratie.
- Dlui a facut o alta dezmembrare
pe care o va duce la OCPI
si am platit taxa de 120 lei.

- Mi-a spus ca nu stie daca OCPI
va accepta sau va respinge Cererea.
- Nu s-a facut nici o rectificare a primei dezmembrari
facute altfel decat voiam eu
pt. a putea cumpara o parte din teren.

- nu a fost vina mea,
dar am platit acei bani ....

- este bine cum s-a procedat ?
Documentatia cadastrala se inregistreaza la OCPI insa apoi urmeaza Actul de dezmembrare autentic incheiat la notar pe baza documentatiei de dezmembrare facuta de cadatrist si inregistrata la OCPI competent.
- va rog sa imi mai spuneti daca Actul de dezmembrare
nu a fost autentificat la notar
pe baza documentatiei de dezmembrare facuta de ing. cadatrist ,
OCPI va admite o alta Propunere a dezmembrarii ?
- vor fi ceva probleme ? Este posibil sa mi se respinga Cererea ? Si in ce conditii ?
Doamna fara act de dezmembrare autentic vi se va da Incheiere de respingere la Cartea Funciara. Refaceti documentatia cum trebuie faceti actul de dezmembrare autentic si se ocupa notarul de intabulare.