Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

voluntariat

M-ar interesa daca un spital public mai poate accepta voluntari potrivit legii 78/2014, atat timp cat legea specifica:

organizatia-gazda este persoana juridica de drept public sau de drept privat, fara scop lucrativ, care organizeaza si administreaza activitati de voluntariat;

Multumesc anticipat!
Un spital public poate avea voluntari,potrivit Legii nr.78/2014.
Multumesc de raspunsul prompt. M-a derutat partea cu " fara scop lucrativ", stiut fiind faptul ca spitalele publice ofera servicii medicale decontate de CAS sau de catre pacient in cazul in care nu este asigurat.
sabadas, utilizator
Spitalul se incadreaza la persoane juridice de drept public.
Multumesc. Am inteles!!!:)