Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract voluntariat

Contractul de voluntariat se poate încheia doar cu o firma non-profit sau și cu o societate comerciala la care urmează să execuți un serviciu ? Mulțumesc!
Potrivit Legi 78/2014, organizatia-gazda este persoana juridica de drept public sau de drept privat, fara scop lucrativ, care organizeaza si administreaza activitati de voluntariat.

In speta,o societate comerciala nu poate incheia contract de voluntariat cu o persoana fizica.