Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Bună ziua,
Vă rog să-mi spuneţi cand poate iesi la pensie sotul meu
Este nascut la 11.10.1956 si are o vechime de 40 de ani de muncă cu armata de 1 an si 5 luni inclusa. Are 25 de ani de muncă in grupa II. lucrează din 11.09.1974 pană in prezent. dar acum in octombrie 2014 il da in somaj si am dori să stim cand poate iesi la pensie.
Si incă o problema, aici unde lucreaza din februarie 1993 - 31.03.2001 a avut grupa II asta ar insemna 8 ani si o luna iar in adeverinta ne scrie mai putin că spune ca se scad sambetele . Dupa 1990 cica se scade cate o zi fiind sambata ca nu s-a mai lucrat, este adevarat?
~ Conținut șters la cerere ~