Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calculul restantelor la intretinere... justificare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calculul restantelor la intretinere... justificare

BUNA ZIUA.Am primit acesta instiintare de la administratorul blocului...suma restanta la intretinere. As dori sa stiu daca aceste penalizari care se pun sunt normale (depasesc si suma de intretinere)...si ce pot face in aceasta situatie.Mentionez ca din iulie2013-aprilie2014 au fost 2 persoane la intretinere.din 2014 pan actual este doar mama in aprt cu 3 camere(80mp).Mia venit acasa ACEASTA hartie cu sume........VE ROG SA MA LAMURITI CE POT FACE EU (fiica) in aceasta situatie...VA MULTUMESC si astept urgent raspuns.....DATA LA CARE ESTE EMISA ESTE DE 17 SEPT APOI NE DA IN JUDECATA ...

SUMA REPREZINTA...

• Penalizare procentuală Aprilie 2013 (42,47 RON)
• Penalizare procentuală Iulie 2013 (153,44 RON)
• Întreţinere Iulie 2013 (77,64 RON)
• Fond de reparaţii August 2013 (24,80 RON)
• Penalizare procentuală August 2013 (138,13 RON)
• Întreţinere August 2013 (185,33 RON)
• Fond de reparaţii Septembrie 2013 (24,80 RON)
• Penalizare procentuală Septembrie 2013 (153,74 RON)
• Întreţinere Septembrie 2013 (139,79 RON)
• Fond de reparaţii Octombrie 2013 (24,80 RON)
• Penalizare procentuală Octombrie 2013 (180,01 RON)
• Întreţinere Octombrie 2013 (237,03 RON)
• Fond de reparaţii Noiembrie 2013 (12,40 RON)
• Penalizare procentuală Noiembrie 2013 (192,94 RON)
• Întreţinere Noiembrie 2013 (328,31 RON)
• Fond de reparaţii Decembrie 2013 (12,40 RON)
• Penalizare procentuală Decembrie 2013 (198,71 RON)
• Întreţinere Decembrie 2013 (538,99 RON)
• Fond de reparaţii Ianuarie 2014 (12,40 RON)
• Penalizare procentuală Ianuarie 2014 (238,54 RON)
• Întreţinere Ianuarie 2014 (421,43 RON)
• Fond de reparaţii Februarie 2014 (12,40 RON)
• Penalizare procentuală Februarie 2014 (226,23 RON)
• Întreţinere Februarie 2014 (346,04 RON)
• Fond de reparaţii Martie 2014 (12,40 RON)
• Penalizare procentuală Martie 2014 (279,15 RON)
• Întreţinere Martie 2014 (268,77 RON)
• Fond de reparaţii Aprilie 2014 (24,80 RON)
• Fond de rulment Aprilie 2014 (14,00 RON)
• Penalizare procentuală Aprilie 2014 (275,98 RON)
• Întreţinere Aprilie 2014 (74,30 RON)
• Fond de reparaţii Mai 2014 (24,80 RON)
• Fond de rulment Mai 2014 (14,00 RON)
• Penalizare procentuală Mai 2014 (294,81 RON)
• Întreţinere Mai 2014 (119,80 RON)
• Fond de cheltuieli administrative Iunie 2014 (3,10 RON)
• Fond de reparaţii Iunie 2014 (24,80 RON)
• Fond de rulment Iunie 2014 (14,00 RON)
• Penalizare procentuală Iunie 2014 (211,23 RON)
• Întreţinere Iunie 2014 (113,75 RON)
• Fond de cheltuieli administrative Iulie 2014 (3,10 RON)
• Fond de reparaţii Iulie 2014 (24,80 RON)
• Interfon Iulie 2014 (60,00 RON)
• Fond de rulment Iulie 2014 (14,00 RON)
• Penalizare procentuală Iulie 2014 (187,11 RON)
• Întreţinere Iulie 2014 (95,95 RON)
Din datele precizate rezulta ca in aprilie 2013 va inregistrati cu sume cu titlu de restanta ,neachitate in termenul scadent, la care au fost aplicate penalitati
Temeiul legal de aplicare penalitati este L nr 230/2007
Art. 49
(la data 21-Jan-2008 Art. 49 din capitolul VI reglementat de Art. 25 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice
sumă cu titlu de restantă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de
0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile
care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi
suma la care s-au aplicat.

(2) Termenul de plată a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,
afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitătilor de întârziere vor face obiectul fondului
de penalităti al asociatiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor
impuse asociatiei de proprietari de către terti şi pentru cheltuieli cu reparatiile asupra
proprietătii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.

Pentru indepartarea situatiei neplacute de actionare in instanta care presupune obligarea la plata de sume suplimentare=cheltuieli de judecata,este indicat sa contactati reprezentantul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie,cu scopul incheierii de angajament de plata
Din cate observ, calculul penalizarilor este efectuat cu un program specializat (pe care il folosesc si eu) astfel ca sunt sigur ca sumele care apar pe lista de plata sunt corecte.
Aparent sumele care reprezinta penalizarile sunt mai mari decat suma la care au fost aplicate, dar nu este asa. Incerc sa va explic:

- intretinere iulie 2013 = 77,64 lei;
- penalizare procentuala iulie 2013 = 153,44 lei;

La o prima vedere, penalizarea este mai mare decat intretinerea, da? Insa nu trebuie sa judecati asa deoarece acea valoare „vine” din lunile anterioare care nu au fost achitate. Mai mult, este la mintea cocosului ca daca luna de plata afisata este iulie 2013, suma afisata de plata in valoare de 77,64 lei, in cazul in care nu va fi achitata, i se vor putea calcula penalizari abia peste 30 - 50 de zile de la afisare...
Tot la fel trebuie judecate si celelalte sume afisate in lista dvs.
Daca doriti sa aflati mai multe informatii, mergeti la sediul as. prop. si cereti situatia penalizarilor pentru apartamentul mamei dvs. sau o Nota de plata pentru ultima luna afisata la avizier. Poate din lectura acesteeia sa intelegeti mai bine.

Totusi, observ ca „cineva” nu-si achita cheltuielile de intretinere la timp, astfel de ce va mirati?
Pentru a nu actionata in instanta, mama dvs. trebuie sa achite macar in parte aceste cheltuieli sau poate, sa intocmeasca un angajament, sa esaloneze plata acestor debite, altfel nu vad cum o sa evitati instanta.
Succes!
mama mea are o pensie de 400 ron pe luna..nu poate sasi achite singura si nici sa se intretina singura....
Daca nu poate sa achite singura debitele, ajutati-o dumneavoastra sa achite. Daca e singura intr-un apartament de 80 mp, faceti un schimb cu un apartament mai mic si asa puteti achita debitele si mai ramaneti si cu bani. Luati-o cu dumneavoastra si inchiriati apartamentul... Sunt solutii si e pacat sa lasati debitele sa cresca, sa ajungeti in instanta si sa fiti apoi executati silit cu cheltuieli mult mai mari adunandu-se si cele de judecata si executare.
deci sa inteleg (la mintea mea)imi revine acea penalizare so platesc dupa 30 -50 zile...nu pe fiecare luna iar acea penalizare daca nu este platita si nici intretinera nu este platita ....mi se mai penalizeaza inca o data????penalizarea pe 1 luna este de 0,2 % din intretinere....daca nu este platita la timp si penalizarea si intretinerea respectiva....mi se penalizeaza ....PENALIZAREA??????NU inteleg ???....legea spune...Penalizările nu vor fi mai mari de
0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile
care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi
suma la care s-au aplicat. ..EXPLICATI-MI va rog...
petruta7, utilizator