Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pierde indemnizatia pentru CCC daca are venituri din ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pierde indemnizatia pentru CCC daca are venituri din chirii?

Buna ziua.Va prezint situatia unor prieteni si va rog sa ma ajutati cu un sfat.Sunt casatoriti,au cumparat o locuinta si sunt amandoi proprietari.Sotia este in concediu de crestere copil.Vor sa inchirieze o camera din apartamentul lor de 4 camere cu contract inregistrat la administratia financiara,insa nu vor sa piarda indemnizatia de crestere copil a sotiei.Poate sa apara pe contractul de chirie doar sotul si sotia sa beneficieze in continuare de indemnizatie sau nu este posibil?Multumesc anticipat
1. In interventia mea anterioara va spuneam urmatoarele:
1. Venitul din chirii nu este un venit profesional impozabil, asimilat veniturilor din salarii sau din activitati independente sau agricole, din cele care se iau in calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Asadar nu va pierde indemnizatia pentru CCC daca are venituri din chirii.

2. - Poate sa aiba venituri din chirii oricat de mari si nu va pierde indemnizatia pentru CCC.
- Venitul din chirii nu este un venit obtinut in urma desfasurarii unei activitati profesionale si nu este asimilat de Codul fiscal cu veniturile din salarii sau din alte activitati profesionale.
- Modificarea OUG 111/2010, de care vorbea colegul meu mai sus, se refera la venituri profesionale si deci nu va afecteaza pe dvs.

3. Daca aveti indoieli asupra raspunsurilor de aici puteti intreba la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.O zi minunata!
Buna ziua. Am următoarea întrebare. Soțul meu este in concediu de creștere copil și fără sa știe a jucat și câștigat la loto suma de 800 lei - pentru care i s a reținut impozit la sursa de 1%. In interpretarea OUG 111/2010 ... alte activități .... cu realizarea de venituri de pana in 6000 de lei, pierde dreptul la indemnizație?
Anomar 1984, utilizator
Nu pierde dreptul la indemnizatie.