Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflicte intre salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflicte intre salariati

Buna ziua!
Lucrez la o institutie publice si de cateva zile sunt pusa in situatia sa asist la niste conflicte foarte urate intre niste salariati.
Exista vreo lega care sa reglementeze conflictele „morale“ intre salariati?
Pot fi trasi la raspundere din punct de vedere disciplinar?
Multumesc
In conditiile enuntate de d-voastra, salariatii raspund conform prevederilor Codului Muncii, CIM si Regulamentului de Ordine Interioara.
Pentru inceput pot fi sanctionati cu avertisment scris, mai apoi...se va vedea ce trebuie facut in cazul in care conflictul nu se stinge. Conducerea dispune.
LEGEA nr. 477 din 8 noiembrie 2004
privind Codul de conduita a personalului contractual din autoritatile si institutiile public
ART. 12
Cadrul relatiilor in exercitarea atributiilor functiei
(1) In relatiile cu personalul contractual si functionarii publici din cadrul autoritatii sau institutiei publice in care isi desfasoara activitatea, precum si cu persoanele fizice sau juridice, angajatii contractuali sunt obligati sa aiba un comportament bazat pe respect, buna-credinta, corectitudine si amabilitate.
(2) Personalul contractual are obligatia de a nu aduce atingere onoarei, reputatiei si demnitatii persoanelor din cadrul autoritatii sau institutiei publice in care isi desfasoara activitatea, precum si ale persoanelor cu care intra in legatura in exercitarea functiei, prin:
a) intrebuintarea unor expresii jignitoare;
b) dezvaluirea aspectelor vietii private;
c) formularea unor sesizari sau plangeri calomnioase