Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... minorul poate construi pe terenul proprietatea sa o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

minorul poate construi pe terenul proprietatea sa o constructie?

Buna ziua!
o minora asistata la acea data de curator a cumparat prin notariat un teren intravilan categoria de folosinta curti-constructii
ulterior pe acel teren s-a construit o constructie noua, din cate am inteles cu sprijinul financiar al mamei minorei
acum minora asistata de curator doreste sa vanda acel teren cu tot cu constructia noua
Minora avea dreptul sa construiasca avand in vedere ca este minora si nu avea venituri proprii? adica se poate face vanzarea la notariat a intregului imobil fara nici un fel de problema?

multumesc mult,
Daca obtine acordul autoritatii tutelare, nimic nu o poate impiedica sa vanda. Suma obtinuta din vanzare va fi consemnata la CEC pe numele minorei, orice cheltuiala din acea suma putand fi facuta tot cu acordul autoritatii.
orice "miscare" facuta de un minor asistat trebuie facuta cu acordul autoritatii tutelare, altfel...;)
minora are autorizatie de constructie si proces verbal de receptie finala a constructiei eliberate de primaria
deci poate semna vanzarea?
Doar dupa ce autoritatea tutelara incuviinteaza vanzarea.
Atunci cand "averea" minorei creste, nu este nicio problema, asiatenta curatorului este indestulatoare.
Insa in conditiile in care "averea" se diminueaza, ma refer la situatia de vindere din cauza de fata, este obligatorie existenta acordului expres al autoritatii tutelare.