Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate I.I
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate I.I

Buna ziua am o mica nelamurire daca ma poate ajuta cineva, am o firma de hosting si clientii fac plata prin sms (dau un sms la un nr de tel si li se incaseaza suma respectiva in euro) Procesorul de plata prin sms e luat de la o firma cu care am contract incasand si acestia la randul lor un comision.Problema e ca eu de exemplu banii care ii fac in luna august ii primesc peste doua luni adica in octombrie , dar le amit acestora o factura in luna august ce trebuie sa trec in contabilitate ? doar facturile pe lunile in care incasez banii , trebuie sa atasez si un extras de cont?
Dupa cate stiu eu, treceti suma de incasat la momentul incasarii, la care anexati factura (chiar daca a fost eliberata mai demult, se ia in consideratie momentul incasarii). Trebuie atasat si extrasul de cont (cont separat, numai pentru I.I.).