Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrebare - recuperare acte de la avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrebare - recuperare acte de la avocat

Am depus un dosar intr-o speta,unei doamne avocat.Mi-a spus ca o sa fiu chemata ca reclamanta la o mediere cu reclamatul. A trecut un an de zile ,iar doamna avocat nu m-a mai chemat si atunci am sunat-o.Mi-a spus ca mi-a pierdut actele din dosar.
Am rams muta.Va rog din suflet spuneti-mi ce sa fac,sunt disperata.Va multumesc mult.

:(
I-ati dat originalele?
va trebui sa formulati din nou actiunea in instanta. situatia dvs. este destul de complicata in acest moment. puteti sa formulati o plangere la barou impotriva avocatei care nu va reprezentat sau o actiune civila pentru a va recupera onorariul platit.
Daca nu vi s-a prescris dreptul si daca mai puteti face rost de acte, o luati de la capat cu dosarul, de aceasta data cu un avocat serios.

In plus, sesizare la baroul din care face parte avocata, solicitati restituirea onorariului, eventual daune.

Aveti contract de asistenta juridica incheiat cu aceasta ?
Nu am contract de asistenta cu aceasta avocata.
Pai si onorariu ati platit ?