Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... petitie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

petitie

Buna ziua.Poate sa-mi spuna cineva daca o universitate particulara este obligata sa respecte OG nr. 27/2002 aprobata prin L nr. 233/2002-petitiile.Este vorba de neplata drepturilor salariale, se pare din neglijenta cuiva si dorim sa le adresam o petitie din care sa rezulte persoana vinovata.Multumesc anticipat.
Nu cred ca asta ar fi o solutie, ar fi bine sa actionati in instanta pentru recuperarea drepturilor salariale neachitate, inclusiv daune. Nu are decat respectiva entitate juridica sa se indrepte impotriva angajatului care a gresit si este raspunzator.
Cu petitia nu rezolvati nimic, singura solutie este sa formulati o actiune in instanta impotriva angajtorului pentru plata drepturilor salariale neachitate. Termenul de exercitare a acestei actiuni este de 3 ani de la data de cand trebuia achitat salariul.
Actiunea se depune la Tribunalul Judetean in a carui raza teritoriala domiciliaza reclamantul. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare de timbru.