Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca locatarul de la ultimul etaj hidroizoleaza ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca locatarul de la ultimul etaj hidroizoleaza acoperisul pe banii lui, sunt obligati cei din coloana sa contribuie la cheltuieli ? ?

Un locatar de la ultimul etaj a facut hidroizolatie doar pe partea lui de acoperis din banii lui, (nu am verificat nimic). La avizier pentru reparatii la cei din aceasi coloana au aparut cheltuieli dar nu si cel de la ultimul etaj.
Este corect sau legal ca asociatia sa impuna plata la toti din coloana acestuia ?
Daca a prezentat documente - facturi, chitante, contract cu garantie, iar comitetul a luat in primire lucrarea, da, e normal ca aceasta lucrare sa fie platita de restul proprietarilor.
Totusi s-ar fi putut face aceasta lucrare pe toata suprafata scarii, iar plata sa fie recuperata de la toti proprietarii scarii respective.
Terasa este proprietate comuna, asa ca proprietarii sunt obligati sa o intretina sau sa o repare.
Acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna,iar intretinerea si reparatia acestuia intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari
Reparatiile partiale la acoperisul imobilului nu sunt recomandate deoarece nu asigura protectia intregii suprafete si nu beneficiaza de garantia lucrarii
Eventuala impunere la plata se poate face daca asociatia de proprietari,anterior executiei a incheiat acord cu proprietarul