avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Câini împușcați !
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Câini împușcați !

O întrebare scurtă iar dacă e cazul revin cu detalii !
Sora me a a avut până zilele trcute 2 câini.Spun a avut deoarece în data de 14 Sept.a.c.Au plecat să se plimbe prin pădure și nu s-au mai întors.Au pus afișe s-a anunțat prin rețelele de socializare,chiar și la hingherii din zona, dacă i-a vazut cineva pâna când au aflat (ieri 21 Sept.) că au fost găsiți ,în pădure,împușcați de către un pădurar ! :(
Ei stau lângă oraș.Nu se punea problemă de oameni sau așa ceva!Erau pașnici și foarte frumoși.Se atașau repede de tine.
Întrebarea mea este : A avut dreptul să facă așa ceva ?
Au fost doi rottweileri și un câine lup(puțin corcit).Au avut zgarda și cipuri de identificare !
Mulțumesc frumos,anticipat pentru răspunsuri !
O zi frumoasă vă doresc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:14, 22 Septembrie 2014
Rasa rottweiller este recunoscuta si incadrata in categoria cainilor periculosi
Nimeni nu se poate pronunta asupra caracterului si comportamentului unui caine necunoscut
Detineti probe temeinice care sa il incrimineze pe padurar ?
Cainii erau "la plimbare in padure" singuri,neinsotiti de catre stapanii lor?
Da!Ieșisera să se plimbe.O făceau destul de des.Problema e că nu e o zonă populată !
E la ieșire din Cluj unde nu prea ajunge lumea decât cei ce mai merg în plimbare duminică! E o zonă de pădure unde sunt doar trei-patru proprietari de pământ.N-au făcut niciodată probleme.
In conditiile in care cainii au fost lasati liber ,nu aveti cunostiinta despre circumstantele in care padurarul a dispus masura
Daca detineti caini rasa mentionata,se presupune ca aveti cunostiinte despre caracterul si agresivitatea acestora - a majoritatii exemplarelor
Padurarul exista posibilitatea sa nu fi cunoscut exceptia vis-a-vis de caracterul agresiv al exemplarelor dv,a constatat ca acestea sunt neinsotite=respectiv fara stapan si pentru a preintampina situatii neplacute,a adoptat solutia neplacuta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala caine fara lesa alexandrupetrisor alexandrupetrisor Buna ziua. Am si eu o mare problema. Am primit o amenda contraventionala pentru ca am fost in parcul din Sebastian cu cainele meu (metis rottweiler) M-am ... (vezi toată discuția)
Este nevoie de botnita pentru rottweiler? adiut89 adiut89 Am un rottweiler si nu stiu daca este obligatoriu bornita sau nu ? are aproape 3 ani e mare dar nu stiu daca este obligatoriu ? in lesa il tin tot timpu cand ... (vezi toată discuția)
Caini periculosi gabycristy gabycristy buna ziua! detin un caine inscris la art.1, lit b ca fiind caine periculos, fiind rasa Amstaff. Cainele are dresajul facut, etc. Problema mea este ca, atunci ... (vezi toată discuția)