Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura din UE cu TVA - bilete de avion
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura din UE cu TVA - bilete de avion

Am primit o factura de la Ryanair pentru bilete de avion pe ruta Italia - Italia, iar aceasta contine TVA de 10%. Imi puteti spune, aceasta factura o declar in 300 si 390, sau doar in 300 la rd 26, respectiv 26.1?
Transportul este intern in italia, deci e ok cu tva ul lor. Nu se declara in 390.
Se poate recupera TVA ul cu decl 318.
Vlajoaga Robert Mihai PFA, Consultant fiscal