Forum Discuţii juridice Executare silită amenintare cu executare imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

amenintare cu executare imobiliara

buna ziua..vreau sa intreb....am divortat in 1994,prin hotarare de divort fosta sotie a castigat apartamentul...in 2002 ne-am recasatorit,in 2008 accesez un credeit,iar de ceva vreme am fost in imposibilitate de a achita ratele(mentionez ca in 2013 am divortat din nou)...o firma de executor judecatoresc din sibiu(eu sunt din petrosani,banca respectiva din bucuresti dar nu mai exista banca),mi-a blocat contul de pensie dintr-o banca si ma ameninta cu executare silita,pana la confiscarea bunurilor mobile si imobile....Mentionez ca nu sunt proprietar de nici un bun,si apartamentul unde domiciliam prin decizia de divort apartine fostei sotii,eu locuind la acea adresa ca si chirias......in contractul de credit nu figureaza ca si coplatitor sau nu s-a cerut garantie imibiliara....se poate?este legal ca acel apartament sa fie executat-luat de ..nu stiu cine odata ce banca respectiva nu mai exista,probabil au vandut creantele mele unei firme de recuperari.....suma datorata am achitat-o aproape integral dar penalizari si dobanzi au ajuns la aceasi suma pe care am imprumutat-o...interesant ca doi ani am fost lasat in pace(sa creasca penalitatile),iar acum sunt amenintat cu executare silita..este posibil???apartamentul cand ne-am recasatorit era al fostei sotii....se poate ca executorul sa-mi blocheze contul fara un proces??executa ce??nu o hotarare judecatoreasca???multumesc,racz tiberiu petrosani
executa ce??nu o hotarare judecatoreasca?

Executa contractul de credit neachitat de catre dv,in baza unei hotarari judecatoresti definitive
Procedura executari silite se intinde strict asupra bunurilor in evidenta debitorului,eventual al mostenitorilor-in anumite conditii si limite
Sotia dvs nu raspunde pt credit , dvs veti avea poprire pe salariu pana achitati tot.