Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... notele interne
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

notele interne

Anul trecut am semnat o nota interna cu privire la modul de salarizare (ca salariul de baza, va fi egal cu procentul de plan realizat; modul de calcul al realizarilor este: % realizare plan vanzari = % salariu de baza). Aceasta nota interna nu a fost inregistrata la ITM. Vreau sa stiu daca angajatorul pe baza acestei note interne iti poate retine salariul pentru ca nu ti-ai realizat targetul. Va multumesc anticipat.
1. In loc de nota interna trebuia sa existe un Regulament intern in care sa se specifice si modul de salarizare.
2. Puteti cere ITM sa verifice daca acea nota interna (de ce nu o decizie?!) este legala.
3. Oricum nu va poate da mai putin decat salariul minim pe economie, conform Codului muncii:
Art.159 (3) Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara. Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate sa isi desfasoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.
Din ceea ce spuneti pot sa va spun ca nu poate sa va retina din salariu, ci mai concret nu cred nu va realizati salariul convenit. Mai mult este de necontestat ce este trecut in CIM, precum si in actele modificatoare.Deci nu poate sa va dea mai putin decat este trecut in CIM