Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indicatori de performanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indicatori de performanta

Buna ziua tuturor,

Va rog sa-mi spuneti daca pot incheia contracte de performanta (cu indicatori de performanta) anexa la CIM, la angajati care ocupa functii de conducere (sefi de departamente), intr-o societate cu capital privat? Care este baza legala?
Multumesc mult si astept cu interes interventiile voastre.
1. In CIM la litera J.Salarizare, dupa "Alte elemente constitutive ale salariului...", introduceti "Alte clauze" in care specificati indicatorii de performanta si modul de salarizare in functie de performante.
2. Atentie insa la Codul muncii:
Art.159 (3) Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara. Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate sa isi desfasoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.
3. Salarizarea in functie de indicatorii de performanta trebuie cuprinsa in CCM la nivel de unitate (in lipsa acestuia, in Regulamentul intern). Aici se vor arata care sunt indicatorii, marimea lor, gradul de indeplinire a lor, modul de salarizare, pentru fiecare in parte, in asa fel incat salariatii respectivi sa poata sa stie, de la bun inceput, ce-i asteapta si ce sarcini au.