Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare in contabilitate incasare bonus Google ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare in contabilitate incasare bonus Google Ireland

Buna,

Am incasat intr-un cont in valuta un bonus de la Google Ireland Limited. Daca ati mai avut o astfel de speta, va rog sa-mi spuneti cum trebuie inregistrata aceasta incasare in contabilitate. Trebuie emisa factura/autofactura pentru aceasta incasare. Daca da, atunci cum trebuie emisa?
De asemenea, tranzactia de mai sus cum trebuie prinsa in declaratiile fiscale, respectiv in declaratiile 300 si 390.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, orice parere conteaza pentru mine!
O zi buna!

Castigurile din Adsense se incadreaza la sectiunea “castiguri din strainatate” si se declara prin completarea si depunerea formularului 201
Eu cred ca ar trebui sa considerati aceasta incasare ca un scont si inregistrata direct in contul 767. Aceasta operatiune nu trebuie prinsa in declaratiile 300 si 390.