avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau ?

am o proprietate jumate eu si jumate sotia,partea mea dona nepoatei mele in varsta de 10 ani ,dar asi dori sa nu ben eficieze si parinti micutei .cum pot face,parintii sunt despartiti iar micutia e in grija mamei sale.rog un sfat cum sa fac .va multumesc
Cel mai recent răspuns: Serban Tanase , Consultant asigurari 15:52, 22 Mai 2009
Donati direct copilului.
Deschideti actiune de partaj a bunurilor iar partea care va revine dv. o donati micutei cu instituire de tutela .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire cristyfurisi cristyfurisi buna seara! sunt despartita de peste 10 ani dar nu divortata.pot sa fac testament asupra partii mele din apartament si a bunurilor mele dobandite de la ... (vezi toată discuția)
Partaj si transfer proprietate BescheaGeorgeta BescheaGeorgeta Buna ziua Care este calea cea mai echitabila, sigura, neatacabila si cu costuri minime pentru rezolvarea urmatoarei situatii: parintii mei detin impreuna ... (vezi toată discuția)
Donatia catre minorul in varsta de 14 ani impliniti oana_m_30 oana_m_30 Situatie: Parintii minorului de 14 ani sunt despartiti, tatal doreste sa treaca unul din cele 2 imobile ai caror proprietari sunt ambii soti pe numele ... (vezi toată discuția)